آشنایی با مترو مشهد و راهنمای استفاده از آن

زمانی که به سفر می‌روید، بعد از رزرو هتل و خورد و خوراک، روش حمل و نقل می‌تواند مهم‌ترین درگیری ذهنی شما باشد. در هر شهری استفاده از تاکسی می‌تواند بهترین و همچنین گران‌ترین گزینه باشد در حالی که وسایل حمل و نقل عمومی مقرون به صرفه هستند.  به همین دلیل باید با جزئیات مترو مشهد آشنایی داشته باشید.

شهر مشهد یکی از شهرهای زیارتی و مسافرتی است که سالانه تعداد زیادی مسافر در آن رفت و آمد می‌کنند. همچنین تعداد ساکنین این شهر نیز زیاد بوده و به همین دلیل به صورت معمول خیابان‌های شلوغی دارد.

مترو شهر مشهد

مزیت مهم خطوط مترو این است که هیج ترافیکی در آن وجود نداشته و می‌توانید خیلی راحت و سریع مسیر زیادی را بپیمایید. طبیعتا به عنوان مسافر تور هوایی تهران به مشهد اطلاعات مناسبی در رابطه با مترو مشهد نداشته و برای اینکه بتوانید از آن استفاده کنید به نقشه راه نیاز خواهید داشت. در این مطلب شما را با نقشه راه مترو مشهد آشنا خواهیم کرد.

معرفی تمامی خطوط مترو مشهد

مترو مشهد به صورت کلی دارای 4 خط است که از دو خط آن استفاده می‌شود چرا که دو مورد دیگر هنوز در دست احداث هستند. هر کدام از این خطوط مسیر مشخصی را پیموده و ایستگاه‌هایی دارند که در نقطه متفاوتی از شهر قرار دارند.

در ادامه شما را با تمامی اطلاعات و لیست ایستگاه‌های این خطوط آشنا خواهیم کرد:

خط فرودگاه هاشمی نژاد _ وکیل آباد

خط 1 مترو مشهد مسیر بین پارک وکیل آباد و فرودگاه شهید هاشمی نژاد را طی می‌کند. این خط طولانی‌ترین خط مترویی است که در مشهد وجود دارد. طول خط 1، 24 کیلومتر بوده و به فاصله هر یک کیلومتر، یک ایستگاه دارد. در واقع 24 ایستگاه در این خط وجود دارد.

شما می‌توانید بین ساعت 6 صبح تا 10 شب سوار قطارهای این مسیر شوید. البته ساعت کاری خط 1 در روزهای تعطیل کمی متفاوت بوده و مسافرین می‌توانند از ساعت 7 صبح تا 10 شب از این مسیر استفاده کنند.

همچنین باید بدانید که این مسیر با خط 2 مترو مشهد در یک ایستگاه مشترک می‌باشند. ایستگاه شریعتی همان ایستگاه مشترک است که می‌توانید از هر کدام از خطوط مترو پیاده شده و بدون خرید مجدد بلیط، سوار مسیر دیگر شوید.

آشنایی با خطوط مترو مشهد

حدود 4.5 تا 6 دقیقه، فاصله زمانی بین هر قطار در این خط می‌باشد. طبیعتا هم ایستگاه‌های خلوت و هم ایستگاه‌های شلوغ در مسیر وجود دارند که سوار و پیاده شدن مسافرین در ایستگاه‌های شلوغ کمی زمان بر بوده و می‌تواند حد فاصل زمانی بین دو قطار را کمی تغییر دهد.

لیست ایستگاه‌های خط 1 مترو مشهد به شرح زیر می‌باشد: (ایستگاه‌ها به ترتیب نام برده می‌شوند)

 1. ایستگاه وکیل‌آباد
 2. ایستگاه کوهستان پارک
 3. ایستگاه نمایشگاه
 4. ایستگاه اقبال لاهوری
 5. ایستگاه صیاد شیرازی
 6. ایستگاه صدف
 7. ایستگاه هفت تیر
 8. ایستگاه دانش‌آموز
 9. ایستگاه سیدرضی
 10. ایستگاه کوثر
 11. ایستگاه پارک ملت
 12. ایستگاه آزادی
 13. ایستگاه خیام
 14. ایستگاه فلسطین
 15. ایستگاه طالقانی
 16. ایستگاه قائم
 17. ایستگاه شریعتی
 18. ایستگاه امام خمینی
 19. ایستگاه بسیج
 20. ایستگاه هفده شهریور
 21. ایستگاه پروین اعتصامی
 22. ایستگاه غدیر
 23. ایستگاه بوستان ریحانه
 24. ایستگاه فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد

آشنایی با خطوط مترو مشه

خط رضا شهر _ انتهای طبرسی

حالا نوبت به معرفی خط 2 مترو مشهد می‌رسد. این خط 14.5 کیلومتر طول داشته و طی 13 ایستگاه، رضا شهر را به انتهای طبرسی شمالی متصل می‌کند.

خط 2 مترو مشهد در دو فاز ساخته شد. 6 ایستگاه اول آن در سال 1395 ساخته شد و ساخت 7 ایستگاه بعدی در سال 1398 تکمیل شد.

باید این نکته را بیان کنیم که زمان کاری دو قطار موجود در این خط مانند خط 1 می‌باشد ولی زمان انتظار برای هر قطار یکی نیست. در خط 2 باید حدود 10 دقیقه منتظر باشید تا قطار بعدی از راه برسد.

لیست ایستگاه‌های خط 2 مترو مشهد به شرح زیر می‌باشد:

 1. ایستگاه طبرسی
 2. ایستگاه ولایت
 3. ایستگاه فجر
 4. ایستگاه نبوت
 5. ایستگاه شهید مفتح
 6. ایستگاه راه‌آهن
 7. ایستگاه شهدا
 8. ایستگاه سعدی
 9. ایستگاه شریعتی
 10. ایستگاه الندشت
 11. ایستگاه کوهسنگی
 12. ایستگاه شهید کاوه
 13. ایستگاه سلامت

خط شهرک _ قاسم آباد

همانطور که در ابتدا نیز به این موضوع اشاره کردیم، تنها دو خط مترو در مشهد راه اندازی شدند. خط 3 مترو مشهد هنوز در دست ساخت است ولی باید بدانید بعد از راه اندازی به مهم‌ترین خط در شهر مشهد تبدیل خواهد شد.

این خط در 28 کیلومتر ساخته می‌شود که 4 کیلومتر طولانی‌تر از خط 1 می‌باشد ولی 24 ایستگاه برای آن در نظر گرفته شده است.

طبیعتا هنوز لیست ایستگاه‌های این مسیر آماده نیست ولی می‌توانیم مسیر حرکت آن را به شما معرفی نماییم. ایستگاه اول خط 3 مترو مشهد در انتهای خیابان امام رضا قرار داشته و از آن‌جا به سمت چهارراه خسروی و چهارراه شهدا خواهد رفت.

سپس به میدان شهدا رفته و بعد از آن به سمت میدان فردوسی و میدان جانباز خواهد رفت تا به بزرگراه امام علی برسد. بعد از عبور از امامیه به پایانه اتوبوس رانی برون شهری غرب مشهد خواهد رسید.

خط خواجه ربیع _ شهرک شهید باهنر

آخرین خط مترو مشهد، خط 4 می‌باشد که در سال 1400 ساخت آن آغاز شد. طول این خط 17.5 کیلومتر بوده و 6 ایستگاه دارد.

این قطار از خواجه ربیع حرکت کرده و بعد از عبور از میدان شهدا و ضلع شمالی حرم، به بلوار مصلی خواهد رسید. سپس به سمت شهرک شهید رجایی رفته و از جاده سرخس عبور می‌کند تا به بلوار حر و میدان شهید عباس پور برسد.

قیمت بلیط مترو مشهد

شما می‌توانید در هر ایستگاه مترو مشهد، برای خرید بلیط تک نفره اقدام کنید یا با داشتن من کارت که قابل شارژ می‌باشد، هزینه سوار شدن به قطار را پرداخت کنید. هزینه بلیط برای هر نفر 2000 تومان است.

منبع

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.